Piesze szlaki turystyczne przebiegające przez obszar Parku Narodowego „Bory Tucholskie”:
1. Czarny szlak „Łącznikowy” (Drzewicz – „Pętla Lipnickiego” – ok. 4,7 km)
2. Fragment czerwonego „Szlaku Kaszubskiego im. Juliana Rydzkowskiego” (Bachorze – dąb “Bartuś” – Struga Siedmiu Jezior od j. Płęsno do j. Jeleń – ok. 9,9 km)
3. Fragment niebieskiego „Szlaku Brdy” (Małe Swornegacie – Owink i od Drzewicza wzdłuż j.Dybrzk – ok. 7,4 km)
4. Fragment zielonego szlaku „Strugi Siedmiu Jezior” (jeziora: Małe i Wielkie Gacno – Bachorze – dąb “Bartuś” – Struga Siedmiu Jezior od j. Płęsno do J. Ostrowite – ok. 22,1 km)
5. Żółty szlak „Łącznikowy” (łączący szlaki piesze: niebieski z czerwonym i zielonym, od j. Dybrzk do j. Jeleń – ok. 1,5 km).
Razem szlaki piesze: 45,6

Rowerowe szlaki turystyczne na terenie Parku Narodowego „Bory Tucholskie”:
1.Fragment czarnego szlaku rowerowego (Drzewicz – dąb „Bartuś – Bachorze – ok. 8,6 km)
2. Fragment niebieskiego szlaku rowerowego (fragment ścieżki dydaktycznej „Łąki Józefowskie” – „pętla Lipnickiego” – j. Nierybno – Drzewicz – ok. 12,9 km)
3. Fragment trasy ”Kaszubska Marszruta” (w budowie) (Bachorze – Małe Swornegacie – ok. 3,3 km);
Razem szlaki rowerowe: 24,8 km

Ścieżki Dydaktyczne
Ścieżki dydaktyczne są bardzo ważnym narzędziem wspierającym Służby Parku w ochronie przyrody. Pozwalają na połączenie edukacji przyrodniczej z pasją wędrowania. Na terenie PNBT przygotowano cztery ścieżki dydaktyczne. Trzy z nich pozwalają na zapoznanie się z najciekawszymi oraz najcenniejszymi fragmentami Parku, gdyż zostały wyznaczone na jego terenie. Czwarta ścieżka została utworzona przy siedzibie PNBT w Charzykowach, z myślą głównie o osobach niepełnosprawnych.
  • Niebieska ścieżka dydaktyczna Piła Młyn”
  • Czerwona ścieżka dydaktyczna Łąki Józefowskie
  • Zielona ścieżka dydaktyczna Wokół jeziora lobeliowego Wielkie Gacno”
  • Botaniczna ścieżka Dydaktyczna

Szlaki Kajakowe

  • szlak kajakowy rzeki Brdy to jeden z najbardziej urozmaiconych szlaków kajakowych w Polsce. Płynąc przepływamy przez piękne i czyste jeziora, urozmaicony bieg rzeki. Większości trasy znajduje się w bowiem otulinie Parku Narodowego Bory Tucholskie.

Sporty Wodne

  • Jeziora Charzykowskie i Karsińskie położone w otulinie parku oferują wspaniałe możliwości żeglowania. Wiele wypożyczalni sprzętu.
Najnowsze wpisy
Kategorie